Skriv ut oppskrift

Tilpass utskriften og trykk Skriv ut.

← Tilbake til oppskrift
Krem.no

Tysk eplekake med vaniljekrem

Elin Krem.no · 11. oktober 2023

En fuktig og smakfull tysk eplekake med hjemmelaget vaniljekrem og smuldretopping, perfekt å servere lun eller kald.


Ingredienser

Mørdeigsbunn

  • 225 g hvetemel
  • 75 g melis
  • 150 g smør eller margarin romtemperert
  • 1 ss vann

Vaniljekrem

  • 2 dl helmelk
  • 2 dl kremfløte
  • 75 g sukker
  • 25 g maisenna
  • 3 stk eggeplommer
  • 1 stk vaniljestang eller 4-5 ts vaniljepasta (valgfritt)

Mørdeig-smuldretopping

  • 120 g sukker
  • 120 g smør eller margarin
  • 200 g hvetemel
  • 2-3 ts kanel (valgfritt)
  • 800-1000 g epler uskrelt

Fremgangsmåte

  1. Lag mørdeigsbunn
    Vei opp alle ingrediensene og kna sammen med hendene. Klem deigen ut i en form ca. 26 cm i diameter. Om du velger å klipse fast et lag bakepapir i bunnen av formen er den lettere å dra over på rist for avkjøling. Lag gjerne en pølse av deigen og skjær i skiver. Plasser skivene i formen og klem godt sammen. Sørg for å ha jevn tykkelse. Sett formen kjølig i en halvtimes tid.
  2. Lag vaniljekrem
    Splitt vaniljestangen (eller bruk vaniljepasta), skrap ut innholdet og ha alle ingrediensene i en kjele (også stangen). Rør til det tykner (5-6 bobler). Avkjøles.
  3. Forbered epler
    Skrell eplene.
  4. Lag smuldretopping
    Bruk hendene og kna sammen ingrediensene til smuldretoppingen. Den skal være smulete, med små innslag av klumper.
  5. Montering
    Prikk mørdeigbunnen med en gaffel, stryk ut vaniljekremen i formen. Legg på eplebiter og dryss smuldretoppingen på.
  6. Steking
    Stek på 165 grader varmluft (bruk pizzaeffekt om du har) nederst i ovnen i ca. 55 minutter. Eller stek på over/undervarme i 175 grader i ca. 1 time.
  7. Avkjøling og servering
    La kaka avkjøles minst en time før den skal spises, la den gjerne stå kjølig til dagen etter. Dryss over melis og server!

Bilder

Bruk hendene og lag mørdeig
For lettere å fordele den, rull en pølse og del den i skiver. Sett ved siden av hverandre i formen og klem sammen
Lag vaniljekrem og avkjøl
Klem sammen smuldretoppingen med fingrene. Den skal være smulete.
Skrell epler, prikk formen og legg sammen: vaniljekrem på bunnen, så epler, så strøsseltopping.
Klar for ovnen. ca. 165 grader nederst i ovnen - jeg brukte varmluft.
Eplekaka etter 55 minutter i ovnen. Skal få stå noen timer før jeg skjærer i den. Kan godt stå til dagen etter ( i kjøleskapet).
Nydelig god, klassisk tysk eplekake som godt kan fryses.
krem.no https://krem.no/oppskrift/tysk-eplekake-med-vaniljekrem/