I anledning det kongelige bryllupet i Windsor…
Jeg har ikke noen eksakt oppskrift på kaken, men du skal få vite hva jeg har gjort, hvilke oppskrifter jeg har brukt og hvordan den ble til.
Brukte til sammen fire bunner. To gulrotkake og to banankake. Skar alle til så de fikk lik størrelse på 20 cm. Til toppen har jeg brukt to og en halv bunn med banankake (de stakk jeg ut med utstikker fra en liten langpanne) ca. 10 cm. Til gulrotkakene brukte jeg denne oppskriften og stekte den i to runde former (ca. 22 cm). Så bakte jeg en dobbel oppskrift av denne banankaken til en stor langpanne + en vanlig porsjon som jeg stekte i en liten langpanne.
Planen var å ha annenhvert lag med banankake og gulrotkake, med siden banankakene var tyngre enn de andre bunnene ble det to lag av banankaken nederst. Min kake skulle ha en krem inni og en annen utenpå. Det var i iallefall planen….
Kremen jeg lagde inne var en helt vanlig krem til gulrotkake som jeg smaksatte med Earl Grey og sitron. Problemet var at jeg fikk smaken konsentrert nok, derfor måtte jeg tilsette relativt mye væske. Den ble den altfor suppete og skilte seg til slutt. Utenpå lagde jeg kremen til denne junikveldkaken, men det gikk heller ikke bra i dag. Lagde den to ganger, men det ville seg ikke. Hadde laget rabarbracurden ekstra skarp på smak for å slippe å tilsette mye i kremen, men den skilte seg like herlig. Jeg brukte også curd mellom lagene, men det førte bare til at kakene begynte å skli. – For en amatør du er, nærmest ropte jeg til meg selv.
Jeg måtte ta en real time out og lurte et øyeblikk på om det i det hele tatt kom til å bli noen kake. (Heldigvis sluttet kakene å skli når de fikk stå lenge nok i kjøleskap).
Redningen ble at jeg lagde en vanlig ostekrem med sitron som jeg brukte til å smøre opp og dekke all miseren. Hadde jeg vært litt smart hadde jeg bare laget dobbel porsjon av denne og lagt både inni og utenpå kaken.
Ingredienser
Bunner
Ostekrem med sitronsmak
Fremgangsmåte
Bunner
Bak fire bunner: to med gulrotkake etter oppskrift på lenke i to runde former ca. 22 cm, og to med banankake bakt i langpanne, skåret til 20 cm størrelse. Toppen består av 2,5 bunn med banankake utstikket til 10 cm størrelse.Kremfyll
Lag krem til fyllet slik som til gulrotkake og smak til med Earl Grey og sitron. Kremskilles seg ofte ved for mye væske, så vær forsiktig. Bruk eventuelt rabarbracurd mellom lagene som smakstilsetning.Ostekrem til pynt
Lag ostekrem med sitron (Philadelphia kremost, smør, melis og sitronsaft) og bruk til å smøre opp hele kaken, både for å dekke til eventuelle mislykkinger og som pynt.Pynt
Pynt med britiske roser, vårblomster som syrin, forglemmegei, kirsebærblomster, fioler, marengs, makroner, love hearts og gelehjerter.





Elsker innleggene og oppskriftene dine – har gitt bort «søt bakst» til flere søstre – elsker at du har sånn fantastisk selvironi 😀 – flotte og lette og følge oppskrifter – kan bare fortsette å rose 👏👏