Støtt Krem.no — bidra til at alle oppskrifter forblir gratis! Støtt Krem.no! Vipps kr 49,– til 509685

Verdens enkleste Key lime pie

5 basert på 1 vurdering

Rask og enkel Key lime pie laget på bare tre ingredienser med deilig lime- og melkekremsmak.

Antall 1 kake (22-24 cm)
Elin Krem.no

Bare å røre sammen, er laget på tre ingredienser, smaker supergodt!

Sponset innlegg: Jeg har inngått samarbeid med Tørsleffs, og i dag har jeg lyst til å rope høyt om dette fantastiske produktet: Tørsleffs kondenserte melk (søtet). Eller melke-krem, som jeg velger å kalle det. Av denne herlige, søte kremen har jeg rørt sammen verdens enkleste og lekreste kake: Key lime pie. Oppskriften finner du på boksen.
Kondensert melk, sier du – hva er det? Det er melk som har kokt inn og blitt til en tykk krem. Tørsleffs kondenserte melk er også tilsatt sukker. Kondensert melk, slik vi kjenner den er ikke tilsatt sukker og har også en helt annen konsistens. Derfor sier jeg ofte «melkekrem» når vi snakker om søtet, kondensert melk. Legg den i en kasserolle full med vann og kok i noen timer, og du fåren fantastisk karamellkrem (dulce de leche).  Men over til kake-herligheten. Som de fleste kanskje har lagt merke til har jeg droppet laget med pisket krem på toppen. Mange bruker også marengs. Det er rett og slett fordi jeg syntes denne varianten smaker helt utmerket uten. Den søte melkekremen med lime behøver ikke nødvendigvis noe mer til. Men det er smak og behag. Kjør gjerne på med krem eller marengs om du vil. Du får kjøpt søtet kondensert melk fra Tørsleffs på ICA Supermarked og i store Coop Megabutikker.Les mer om Tørsleffs produkter her

Ingredienser

Fremgangsmåte

Slik gjør du

  1. Forbered bunn

    Knus kjeks i en mikser. Tilsett smak og smelt smør. Bland godt sammen til du har en kornete masse og klem den ut i en form (22-24 cm).
  2. Forstek bunn

    Sett formen i ovnen på 200 grader i ca. 5 minutter.
    200°C i ca. 5 minutter
  3. Lag fyllet

    Rør sammen kondensert melk, eggeplommer og limejuice (ikke pisk, bare rør).
  4. Fyll og kjøl

    Hell blandingen i den helt avkjølte formen.
  5. Avkjøl

    Sett i kjøleskap et par-tre timer før den skal spises. Dekoreres med limeskiver og eventuelt pisket krem.
    Kjøles i 2-3 timer

Vurder oppskriften

Har du prøvd denne oppskriften? Gi den en vurdering!

Kommentarer 38

C
Charlotte

Nam! Jeg elsker kaker/paier basert på søt kondensert melk. Gleder meg allerede til å lage gresskarpai og søtpotetpai senere i høst. Men: Kan man bruke hele egg? Det gjør jeg i gresskarpaien.

K
Konditor-Elin

Hei Charlotte, du kan gjerne bruke hele egg, da trenger du bare et par. Men jeg anbefaler deg å bruke eggeplommer. Da får du en fantastisk silkemyk konsistens 🙂

C
Charlotte

Takk! 🙂

M
Margrethe

Åh, den paien så herlig god ut! Det er alltid bonus at den er enkel å lage. Nesten fristende å lage den idag 😀

K
Konditor-Elin

Kunne ikke vært mer enig Margrethe – lettvint kake som smaker godt – ja takk!

C
Christian

Bare synd man ikke får Key Limes her i norge 🙁

K
Konditor-Elin

Her trengs det litt folkeopplysning Christian, vennligst forklar. Hva er forskjellen?

C
Camilla

Hei.
Den limen vi får kjøpt her i Norge er ikke den limen de dyrker i Key West og på the Keys som brukes i Key Lime pie orginalt. Den de dyrke på the Keys here Citrus aurantiifolia den har tynnere skall, mindre frukter og er mere aromatisk og syrlig. Dn smaker ikke det samme som den vi få i Norge.
Den vi har i Norge er en annen art som heter Citrus latifolia kalt Persian lime.
Tenker det er Christian refererte til.

H
Hans Nilsen.

Key Limes vokser i Florida, Texas, California, Mellom- og Søramerika.
Den er mindre og har sterkere smak og aroma enn den som selges i Norge.
For mer informasjon, søk på Key Lime. (engelsk tekst)

M
Marit

Ja, jeg vet! Hadde vært fint om Meny kunne tatt det inn! Derfor er jeg så innmari fornøyd med at jeg har funnet Key Limes her i Florida, de blir med meg hjem i kofferten i morgen 🙂

M
Maritza

Dette ser veldig godt ut. Men, blir det godt med rå egg i? Blir de «kokt» i lime juicen?

K
Konditor-Elin

Hei Maritza.Limejuicen har en viss effekt på eggeplommene og gjør at de «stivner». Det smaker ikke rå egg. Dette blir på samme måte som å lage eggedosis eller fromasj, der man også bruker rå egg og eggeplommer.

A
Ann C.

Denne ser helt fantastisk ut!
Hvor lang tid i forveien kan paien lages? Dagen før? To dager før?
Hvis jeg velger å ha krem oppå. Hvor mye fløte bør jeg piske?
Og til slutt: TAKK for at du ikke skriver «saften av tre lime» men angir saften i volum! Jeg ødela en gang en kake da mine sitroner var svært saftige og kaka ble for sur.

K
Konditor-Elin

Denne kan godt lages en dag i forveg, gjerne to (pakk inn i plast). Krem på toppen blir smaskens, du klarer deg med 2 dl.

A
Ann C.

Perfekt!
Da blir denne «voksenkake» i lillegutts toårsfest neste uke.
God helg!

L
lisa veronica meneses

Hei! Går det ann å bruke vikingmelk? Det er tydeligvis det eneste man får tak i her i Tromsø…

K
Konditor-Elin

Hei Lisa, nei, den kondenserte melken må være søtet. Har du prøvd på Ica eller Mega-butikk?

L
Liv

Å neida. Vi bruker Tørsleffs c søtet kondensert melk og har kjøpt den på ob’s, Spar og EideHandel

L
Lisa Veronica Meneses

ok, takk. Vi har ikke coop mega i Tromsø men skal prøve meg på ica =)

A
Ann C.

Paien ble en stor suksess! Jeg laget den to dager i forveien og oppbevarte den i kjøleskapet. Pyntet med pisket krem samme dag som den skulle serveres. 2 dl ble akkurat passe.
Mine limer var usedvanlig tørre, så det var bra at jeg hadde kjøpt 4 stk. Jeg fikk skviset ut akkurat 1 dl juice fra fire lime. Neste gang tilsetter jeg kanskje litt revet limeskall for å få mer limesmak. Revet limeskall er sikkert også fint som pynt på toppen.
Jeg skal garantert lage denne paien flere ganger. Den er veldig lett å lage, og smaker veldig godt. Det er lett å imponere gjestene med denne! 🙂

K
Konditor-Elin

Takk for utførlig og flott kommentar Ann C – glad den falt i smak 🙂

N
Nina

Hei! Så fott blogg, du har. Tenkte jeg skulle lage denne paien på mandag. Hvor mye er 1. boks kondensert melk (hvor mange ml., dl. el. g.)?

K
Konditor-Elin

Hei Nina – tusen takk 🙂 den inneholder ca. 400g

M
Marit

Hei. Tror du det er godt med en slags sjokoladebunn her? For eksempel bruke safarikjeks eller liknende?

K
Konditor-Elin

Ja, kjempegodt. Eller oreo….

R
Roberta

Hi, I’m sorry for writing in English, but I don’t feel comforble writing in Norwegian, even though I understand it.
In Brazil we also make this pie and we usually use only condensed milk and lime juice, no egg yolks in the cream and it tastes good too. If someone is afraid of using raw eggs, it will work fine. Another nice tip is mixing the condensed milk, lime juice and egg yolks in the mixer, so the cream will become fluffy!

R
Roberta

I said to put the ingredients in the mixer but it’s actually in the blender, sorry! 🙂

P
Pastry chef Elin

Thanks Roberta, so nice of you to share!

S
Siri Karine Skjæveland

Kan man lage en erstatning for kondensert melk? Her i Lyngen får man ikke tak i søtet og tykk, bare nestle sin uten sukker… ser det er 42,6% sukker i Tørsleffs sin, hm… Noen ideer?

K
Konditor-Elin

Hei Siri. Her er en lenke til hvordan lage dette selv. Den blir tynn og kan kanskje ikke brukes uten å tilsette stivelse (gelatin) men er verd et forsøk.
http://food52.com/blog/10266-how-to-make-sweetened-condensed-milk-at-home

H
Hans Nilsen.

En kan piske marengs av eggehvitene, (50 g. sukker pr hvite) og smøre over kaka, og steke den 30 min. på 180 g.
Eller sette den under grillen noen minutter til marengsen blir lysebrun.

W
Wenche Forgaard

Har du noen oppskrifter med Tørsleffs chocolate condensed milk?

T
Tarzan

Kondensert søtmelk får man på alle innvandrerbutikker » (og den koster 1/3 av alle andre steder) glem coop og mega.

B
Bente

Key lime pie skal faktisk stekes. Først bunnen alene og så med fyllet i.

M
Marit

Og hvor lenge skal den steke med fyllet i da ?

Elin Krem.no

Kaken skal ikke steke. Fyllet helles bare på bunnen.

T
Trine Levin

Den delen med at den kondenserte melken skulle blir karamellisert, var det en del av oppskriften eller skal melken brukes som man kjøper den?

Elin Krem.no

I denne oppskriften skal den brukes som den er – rett fra boksen. Siden jeg lagde dette innlegget har det imidlertid kommet en ferdig karamellisert variant på markedet. Det er ikke den du skal bruke her.

Legg igjen en kommentar

Logg inn eller opprett konto for å kommentere, eller fyll inn navn og e-post nedenfor.