I går fylte jeg femti, og jammen rundet jeg femti tusen følgere på Instagram også. Kaka jeg lagde til feiringen består av mine favorittsmaker. Den ble SUPERGOD og er forresten glutenfri.
Kaka består av tre forskjellige bunner og to forskjellige kremer: I bunnen ligger en mandelbunn som har fått en lett Sarah Bernhard-krem som første lag. I midten ligger en kokos-marengsbunn. Så kommer et lag vaniljekrem tilsatt friske bringebær. Toppen er en vanlig sukkerbrødbunn. Kaken har fått et lag med kremfløte rundt og på toppen og er pyntet med en ganache (sjokolade tilsatt litt fløte), samt en annen favoritt: sjokolademus.
Det jeg likte best med denne kaka er at den ikke er overmektig. Mektige kaker er noe jeg ikke kan fordra. Som konditor strever jeg alltid etter å finne smaker, teksturer og samtidig, enkle elementer som harmonerer og gjør opplevelsen av å spise en god kake komplett. Det syntes jeg at jeg har jeg klart her.
Den er litt omfattende å lage fordi du i forkant må steke tre forskjellige bunner og lage et par kremer, men så snart du har alle elementer på plass går dette enkelt.
Jeg ønsket litt ekstra knas og la inn en marengsbunn i midten. Marengs er søtt, derfor er den ikke særlig tykk. For at den ikke skal gå i oppløsning ble den penslet med hvit sjokolade. Du kan gjerne bruke mørk om du foretrekker det. Kokossmaken var helt perfekt i denne kaka.
Monterte den i en justerbar kakering, men du kan like gjerne bruke springformen du stekte bunnene i.
Ingredienser
Mandelbunn
Kokosmarengs
Sukkerbrød
Sarah Bernhardt-krem
Vaniljekrem
Til kake og pynt
Fremgangsmåte
Bunner
Mandelbunn
Mal mandler, pisk eggehvite til skum, tilsett melis og pisk til du har en blank masse. Vend inn malte mandler. Kle en springform 22 cm med bakepapir. Ha massen i formen og stek på 175 grader i 20-25 minutter.175°C i 20-25 minutterKokosmarengs
Pisk eggehvite til skum, tilsett sukker litt etter litt og pisk til du har en blank masse. Vend inn kokos. Tegn en ring på 22 cm på et bakepapir. Fordel massen i ringen og sett i ovnen på 80 grader varmluft. Tørk i 3-4 timer til bunnen er helt tørr.80°C varmluft i 3-4 timerSukkerbrød
Pisk egg og sukker til luftig eggedosis. Sikt mel og vend dette forsiktig inn i eggemassen. Helles i en form (22 cm) med bakepapir. Stek ved 200 grader i ca. 10-12 minutter.200°C i ca. 10-12 minutter
Kremer
Sarah Bernhardt-krem
Hakk sjokolade og ha i en bolle. Hell på kokvarm fløte. La stå litt. Bruk en stavmikser for å få glatt. La stå i kjøleskapet minimum 4 timer. Skal piskes opp til krem.Kjøles minimum 4 timerVaniljekrem
Splitt vaniljestangen, skrap ut innholdet og ha alle ingrediensene i en kjele (også stangen). Rør til det tykner ved 5-6 bobler. Avkjøles.
Montering
Pensle marengsbunn
Smelt hvit sjokolade over vannbad eller i mikro og pensle marengsbunnen på begge sider.Legg mandelbunn og smør Sara Bernhardt krem
Legg mandelbunnen nederst. Pisk opp Sarah Bernhardt-kremen. Tilsett 3-4 ss av bløtpisket kremfløte og stryk den ut over mandelbunnen.Legg på marengsbunn
Legg på den penslede marengsbunnen.Vaniljekrem og bringebær
Rør opp vaniljekremen og bland inn resten av den piskede kremfløten. Hvis vaniljekremen er veldig bløt, tilsett gelatin oppløst i kokende vann. La stå kjølig til den tykner. Stryk ut halvparten av kremen på kokosbunnen og legg på bringebær etter ønske. Legg på resten av vaniljekremen.Legg på sukkerbrød
Legg på sukkerbrødbunnen på toppen. Pakk gjerne inn og la stå kjølig til dagen etter.Stryk på kremfløte
Ta av ringen. Pisk 2.5 dl kremfløte og stryk på utenpå kaka.Lag ganache
Smelt 50 g mørk sjokolade med ca. 0.5 dl kremfløte (start med litt mindre og tilsett mer for ønsket konsistens).Pynt med ganache
Ha ganachen på kaken og lag drip-kant med skje eller sprøytepose.Pynt kaken
Legg på is-kjeks (dyppet i ganache), sjokolademus og jordbær som pynt.










Fantastisk kake – lurer på om jeg skal lage denne til min datters konfirmasjon. Vil det være mulig å lage denne dagen før den skal spises, tenker på marengsbunnen.
Det går fint så lenge marengsbunnen er penslet med sjokolade.
Hei😊. Er i gang med kaka og ønsker en ytterligere beskrivelse av punkt 1, gjerne med et bilde. Smelter du sjokoladen i vannbad? Skal sjokoladen smøres på med et tynt lag med kniv eller pensel? Og jeg tror på begge sider, men er det rett? Jeg baker en testkake i helga 🍰
Har dessverre ikke bilde, men jeg smelter sjokoladen i mikro-ovn. Kan også smeltes over vannbad. Pensler på begge sider.
Denne kunne jeg virkelig tenke meg å lage. Men disse sjokolademusene, er de noe du lager eller er de å få kjøpt ?
Syns oppskriftene du lager er så flotte og lett forståelig ! Takk 🙂
Tusen takk! Tenkte ikke på å få med hvor du får tak i sjokolademus, men skal få det inn i teksten 😉 Du kjøper det i løsvekt hos enten Europris eller på Coop (OBS). Eller andre butikker som har løsvektgodteri fra Nidar.
Holder på å lage denne nå 😊 Dette med sjokoladepenslingen var nesten det vanskeligste momentet. Man må vel pensle på den ene siden av bunnen, la det stivne og deretter pensle på den andre siden? Sjokoladen stivner mens jeg pensler og bunnen har ruglete overflate så det blir ikke «tett». Tror den blir god uansett 😊 Takk for oppskrifta!
Det er ikke så farlig hvordan du gjør det! Om ikke alt på overflaten blir tett av sjokolade gjør det ingen ting, for mye hvit sjokolade er heller ikke godt. Jeg penslet hele bunnen på en gang, først på den ene siden, så la jeg den over på et bakepapir og penslet andre siden. Om den ikke stivner helt før du har den i kaka gjør heller ingen ting.
Hei, kan jeg bake bunnene, evt hvilke av dem, noen dager før montering?
Alle kan bakes før. Sukkerbrød og mandelbunn kan fryses. Marengsbunnen oppbevares i romtemperatur. Varer evig…
Høres og ser fantastisk ut, må prøves