Det er lite som slår fersk loff med smør. Jeg eeelsker det! Jeg har jo laget loff et par ganger før her på krem.no også, som for eksempel denne havreloffen, eller loffen jeg lagde etter oppskrift fra en verdensmester.
I denne oppskriften har jeg brukt helmelk og to egg. Det gjør den ekstra myk og god, men har du ikke melk eller om du ikke tåler egg kan du erstatte både melk og egg med vann. Beregn 1.2 dl ekstra væske om du erstatter egg med vann.
Jeg bakte to loff av denne deigen. Mine brødformer er gamle former fra bakeriet vårt. De er tar 2 liter og er ikke å få kjøpt. Del gjerne deigen i 3 og bruk former på 1- 1.5 liter.
For å få til en god skorpe hiver jeg kokende vann inn i ovnen rett før døren på ovnen skal lukkes. Det skaper damp og gjør at loffen får en fin skorpe. Min loff stekte ca. 25 minutter på varmluft og ble ikke hel-sprø, men om den hadde stekt noen minutter lenger tror jeg den hadde blitt helt sprø.
Melkeloff (2 – 3 stk)
Ingredienser
Fremgangsmåte
Elt deig
Elt sammen mel, kald væske, egg og gjær i ca. 10 minutter.Elt videre
Tilsett salt og smør i terninger. Elt 5-7 minutter til. Sett opp farten slik at det blir ekstra kraftig elting de siste 3 minuttene.Første hvile
Pakk bollen inn i plast/τρ en plasthette på og la hvile ca. en time på benken.ca. 1 timeForm deig
Slå opp loffen som vist på bildene under. Legg i former.Etterhev
Etterhev i ca. 30-45 minutter. Sett ovnen på 250 grader.30-45 minutterForbered ovn og loff
Pensle/spray med vann og dryss evt. på valmuefrø eller sesamfrø.Snitt loffen
Bruk en sylskarp kniv eller et barberblad og lag et dypt snitt i hver loff.Stek med damp
Sett loffen på nest nederste rille i ovnen. Kast litt kokende vann inn i bunnen av ovnen (ca. 1/2 dl) rett før du lukker ovnsdøra og skru ned til 225 grader (bruk gjerne varmluft). Er du redd for at ovnen din kan gå i stykker? Plasser en langpanne i bunnen og kast vannet i den (den må bli like varm som resten av ovnen). Tas ut etter ca. 10 min.225°C varmluft, dampstart 250°CSteketid
Stek i ca. 25-35 minutter, til kjernen av loffen har ca. 96-98 grader.ca. 25-35 minutterAvkjøl
Hell ut av formene så raskt som mulig, avkjøl på rist.








Hiver du kokende vann i ein langpanne?
Ja. Eller rett i ovnen, noe som er litt risikabelt, men jeg gjør det likevel haha.
Dette så jammen fristende ut! Jeg vil rett hjem og bake:) 2 små spørsmål: smører du formene? og steker du dem i formene hele steketiden? Min mor tar alltid brødene ut av formen og hvelver dem på siden de siste minuttene i ovnen, men det er kanskje bare en vane uten «hold»?
Dette er teflonformer så jeg smører ikke, og ja, jeg steker dem i formen hele tiden. Det er sikkert et godt tips å steke dem uten noen minutter.
Kan det å steke dem i dampovn erstatte varmt vann i ovnen?
Jeg kan dessverre ikke noe om dampovn, men kan den lage damp i det du setter noe inn i ovnen, er jo det perfekt.
Strør du frøene på før eller etter hevingen?
Her strødde jeg på etterpå. Noen ganger dypper jeg hele deigen i frøene.
Hei.
Jeg mener jeg følger oppskriftene nøye, både ang ingrediensene, heving og eltetid – jeg har en god ny kjøkkenmaskin. Men brødene mine blir likevek litt tunge, og loffene blir grå. Ser på bildene at dine er så hvite og fine.. Hva ER det jeg gjør feil??
Grå i farge – før steking? Etter? Ikke la det lure av bildene, jeg tror ikke det er noe feil. Hva mener du med tunge? Før eller etter steking? Hvis loffen blir blass i farge etter steking er det ofte fordi du ikke har varm nok ovn. Hva steker du på i såfall?
Er ikke 15 gr salt for mye. ? Syns det var nok med ca halvparten. Veldig god loff.😋
Hvis du syntes det er for mye, så ta mindre. Jeg syntes ikke det smaker noen ting om det ikke er såpass.