Støtt Krem.no — bidra til at alle oppskrifter forblir gratis! Støtt Krem.no! Vipps kr 49,– til 509685

Fredagsboller fylt med vaniljekrem og sjokolade

Saftige fredagsboller fylt med vaniljekrem og hakket sjokolade eller sjokolademus – perfekt til helgekosen.

Antall ca. 17 stk
Elin Krem.no

Da jeg startet bakingen av disse bollene kalte jeg dem «bollemus» siden jeg putta sjokolademus inni sammen med vaniljekremen. Men, så leste jeg hva det ordet betydde (off), og ba da følgerne mine på Instagram om et nytt navn. Der var meningen unison: DE MÅ HETE BOLLEMUS!!

Sorry, jeg feiga ut. Dessuten, det navnet er brukt av dama som holder til i Harstad, hun som driver butikkene under navnet «Bakerinnen» og som har skrevet boka «Djævelsk godt». Dra gjerne til Camilla Johansen. I butikkene hennes finner du bollemus i disken.

En annen grunn til at det måtte bli et annet navn er at de færreste har sjokolademus i skapet. Da er det greit med fredagsboller, fylt med hakket sjokolade og vaniljekrem. Jeg er IKKE sponsa av Nidar, men sjokolademus er det beste smågodtet jeg vet. Til bursdagen min fikk jeg en hel boks. Av den grunn fikk jeg lyst til å teste hvordan det smaker innbakt i en bolle. Til min store overraskelse smakte det heeelt fortreffelig. Som sagt. du får samme gode smaken av å tilsette litt hakket sjokolade. Ja, jeg sa litt. Blir det for mye blir det for mektig.

Bollene ble laget tangzhong-style. Du velger selv hvilken bolleoppskrift du vil bruke. Jeg legger ut link til begge, både med og uten tangzhong-jevning.

Ingredienser

Vaniljekrem

Fremgangsmåte

  1. Lag vaniljekremen

    Splitt vaniljestangen, skrap ut innholdet og ha alle ingrediensene i en kjele (også stangen). Rør til det tykner (5-6 bobler). Avkjøles.
  2. Lag bolledeig

    Lag bolledeig som beskrevet i en valgfri oppskrift, enten tangzhong eller vanlig bolleoppskrift.
  3. Form boller

    Etter deigens første hvile, del den i biter på 65 gram - ca. 17 stk. Rull deigen til boller. Klem bollene paddeflate.
  4. Fyll bollene

    Legg på ca. 1 ss vaniljekrem og dryss på hakket sjokolade, eller legg på en sjokolademus. Klem deigen rundt fyllet. Fukt gjerne kantene med vann slik at den hefter godt sammen.
  5. Etterhev og pynt

    Legg bollen med skjøten ned i en langpanne (30 x 40 cm) med bakepapir. Når alle bollene er fylt, sett langpannen til etterheving i ca. 30-45 minutter. Spray gjerne bollene med vann og dryss på svensk perlesukker hvis ønskelig.
    Etterheving 30-45 minutter
  6. Stek bollene

    Stek ett hakk ned fra midten på 220 grader i 12-15 minutter. Skrur over til varmluft etter 6 minutter.
    220°C, 12-15 minutter

Vurder oppskriften

Har du prøvd denne oppskriften? Gi den en vurdering!

Kommentarer 5

K
Kristine

Det ser fantastisk godt ut 😍😍

M
Maria lindell-johnsen

Kan man fryse ned disse?

Elin Krem.no

Ja, men hullet i midten vil trolig synke sammen etter opptining.

I
Ida

Hei!

Kan man trille ut bollene, og så fylle de med vaniljekrem via en sprøyte før man steker de?
Har prøvd meg på disse, men skulle gjerne hatt enda mer vaniljekrem inni🤤

Elin Krem.no

Vil du ha mer vaniljekrem i bollen, putt det i etter steking. Når du har i mye vaniljekrem før steking vil du oppleve at vannet fordamper, etterlater bollen med et stort hull (og mindre vaniljekrem)

Legg igjen en kommentar

Logg inn eller opprett konto for å kommentere, eller fyll inn navn og e-post nedenfor.