Bakt, glutenfri ostekake med fløyelsmyke smaker
I kjøleskapet hadde jeg en boks mascarpone, en boks kremost og yoghurt. I skuffen hadde jeg en pose mandler. Så var det alle disse bæra da. Som jeg har i fryseren. Skulle gjerne brukt noe av den frosne blåbæra også. Og plutselig snublet jeg over en oppskrift som jeg rett og slett falt pladask for. En bakt ostekake med blåbær. For å være ærlig så er jeg ikke særlig begeistret for bakte ostekaker. Vet ikke helt hvorfor, men det blir ofte litt for mektige og «ostete», hvis du skjønner hva jeg mener. Men med mascarpone i massen var jeg villig til å gi den et forsøk.
Det er ingen ting å lure på folkens, dette er den beste bakte ostekaken jeg noen gang har spist. Og smakene er helt himmelske sammen. Kaken egner seg best å bake dagen før den skal spises. Da får bunnen satt seg skikkelig. Når du lager bunnen, så finmal mandlene så fint du kan. Da vil den henge best sammen (mine mandler kunne vært litt bedre malt). Blåbærene tar du opp fra fryseren samme dag du baker kaken. La de marinere et døgn. Legges på rett før servering.
Ingredienser
Bunn
Ostemasse
Blåbærsaus til toppen
Fremgangsmåte
Forbered form og bunn
Kle en springform 20-22 cm med bakepapir og smør sidene godt.Lag bunnen
Mal mandler og sukker i en food processor. Hell over i en bolle og bland med smeltet smør. Klem bunnen hardt sammen i formen, også litt oppover på sidene.Stekes på 180 grader til den har gyllen farge, ca 15-20 minutter. Avkjøl.Lag ostemassen
Rør sammen romtemperert kremost, mascarpone, yoghurt, sukker og vanilje frø. Bruk gjerne en håndmikser, men rør ikke for mye. Visp inn ett og ett egg.Forbered ostekaken
Kle hele springformen med aluminiumsfolie (gjerne tre lag). Hell ostemassen i den avkjølte bunnformen og sett formen i vannbad på 150 grader.Stek ostekaken
Stek i ca 1,5 timer. Avkjøl og sett i kjøleskap til den skal spises.Lag blåbærsaus
Rør sammen blåbær, sukker, appelsinsaft, revet appelsinskall og likør. La sausen stå i kjøleskap til dagen etter. Legges på kaken rett før servering.








jeg lurer på hvorfor du kler formen i aluminiumsfolie?? Skal den stekes med det?
Kaken skal bakes i vannbad. Dobbelt (eller trippelt) lag med folie er for å holde vannet ute!
Jeg tok tre lag med folie, men den ble ikke tett og det var vann inne i folien når jeg tok ut kaka🙈Nå står den i kjøleskapet og jeg er redd den er ødelagt av vannet.
Den er jo ikke ødelagt, bare litt fuktig i bunnen…
Forslag til hva man kan bruke istedet for mandler i bunnen? Pga allergi.
Du kan lage en vanlig kjeksbunn (som til ostekake) 200 -250 g digestive kjeks og 75 g smør (eller mer om du liker).
.. med da er den ikke lenger glutenfri!
Blir det forskjell på resultatet om man setter en skål med vann i ovnen, ved siden av kakeformen, i stedet for å sette formen i vannbad?
Ja. Poenget med å la kaken omsluttes av vannet er at vanntemperaturen aldri blir høyere enn 100 grader. En skål med vann i ovnen vil kun gi litt damp inni ovnen – ikke holde temperaturen konstant.
Hei denne vil jeg prøve ! Men skal den stekes midt i ovnen eller nederst…?
Midt i eller et hakk ned i ovnen
Hei Elin 🙂 Boka di er i hus og står godt fremme i hyllen med de få utvalgte kokebøkene (en måtte vike for å få plass, her er det hard konkurranse!). Veldig kjekk og inspirerende bok! Nå skal det bakes a’gitt 🙂 Lurer på om appelsinlikør er nødvendig, har den en funksjon utenom smak?
Åh, så stas! Neida, likøren kan droppes. Den er bare tilsatt for smak.