My heart is yours
Februar er her med en hel haug kremfylte dager. Juhu! Endelig er slankemåneden over! Gled deg til neste helg, da er det morsdag, helgen etter, alle-hjerters-dag OG bolle-søndag! Av pur glede tjuvstarter jeg feiringen allerede i dag med en klassiker av en kake som både kan funke som morsdagskake, men kanskje aller helst – som en søt gave på valentines day.
Ingredienser
Bunn og fyll
Topping
Fremgangsmåte
Forbered bunn
Knus kjeks i en foodprocessor eller i en pose med en kjevle. Tilsett smeltet smør og klem godt ut i en 24-25 cm springform. Settes i kjøleskap.Lag sitrongele
Kok opp 2.5 dl vann og rør ut sitrongeleen. Avkjøles.Lag kremostfyll
Pisk sammen kremost, melis og sitronsaft + skall. Pisk kremfløte til slapp krem og bland med kremosten. Rør sammen de to kremene og tilsett avkjølt gele (den må ikke være varm, men ha romtemperatur). Hell blandingen i springformen og sett i kjøleskap.Lag topping
Når kremen har stivnet - kok opp 2.5 dl vann og rør ut jordbærgeleen. Avkjøl. Skjær små hakk i jordbærene, del dem, og legg på kaken. Hell på HELT avkjølt jordbærgele. Settes i kjøleskap igjen til den har stivnet.







Du lager så mye godt og jeg lar meg igjen friste! 🙂
Det er jo det jeg håpet på 😉
Jeg har en liten utfordring da mine kjøkkenskriverier må være glutenfrie. Jeg er omvendt proporsjonalt glad i ostekake og glutenfrie Digestive-kjeks. Og jeg er veldig glad i ostekake. Kjeksene minner meg i best fall om pappmasjé. Jeg laget i stedet bunnen av en variant av smuldrepai-topping. Ristet havregryn i tørr stekepanne med sukker for karamellisering. Deretter tilsatte jeg smeltet smør og fulgte resten av oppskriften. Frisk og god kake med litt krønsj i bunn!
Så flottFindus – takk for supert tips!
Grunnet fromme bønner og tomme trusler fra husstanden er jeg i gang med å lage denne enda en gang. Og det blir nok ikke den siste 😉 Takk for fine oppskrifter, Elin.
Takk Findus! Også på hjertedagen, da <3
Kjempegod kake.
Hei! Hvor mange personer er denne kaken til?
8-10 personer (kommer an på hvor store stykker du skjærer)
Nydelig god😁
Denne er supergod! Passer til alt 🙂
Prøver denne nå, er veldig spent 😉
Denne kaken er utrolig god! Og veldig enkel å tilberede. «Det enkleste er ofte det beste» Ingen steketid. Bare ventetid.
Skal man ha gjester kan denne kaken lages dagen før. Ventetiden under tilberedningen gir akkurat passe tid til å få unnagjort andre praktiske gjesteforberedelser.
Helt enig, Hanne! Enkelt og godt 🙂
Hvordan får du kaken hel ut av formen? Jeg syns det er vanskelig å fjerne springformens bunn.
Du setter springformen rett på kakefatet du skal bruke! Så fjerner du bare formen og trenger ikke tenke på bunnen 🙂
Hei Nina. Jeg legger et bakapapir i bunnen av formen. Når kaka har stått i kjøleskap et døgn går det som regel fint å dra av papiret under kaken (det avhenger av at kjekssmulene er fine, ikke grove). Da kan den settes rett på fat uten springformbunnen.
Flotte oppskrifter. Kan du ikke endre sideoppsettet slik at når du skal skrive ut en oppskrift, så får du selve oppskriften og bildene som hører til, ingen ting mer. Nå får jeg åtte-ti sider med kommentarer, og det er uinteressant når man står på kjøkkenet.
Hei Ragnar – tusen takk for skryt! Jeg er smertelig klar over det du skriver. Verktøyet jeg bruker for å lage krem.no har dessverre ikke en skriv ut- funksjon på oppskriftene. Beklager så masse!
Når du skriver ut kan du velge på innstillingene hvor mange og hvilke sider du ønsker å skrive ut. Da slipper du alle de unøvendige sidene. Du kan f.eks. Skrive inn side 1-2 og da vil kun de sidene printes ut. Håper det hjelper 🙂
Den vart endå bedre utan melis.
Vet noen hvordan det er å fryse ostekaker, og om det finnes noen som egner seg bedre til det enn andre?
Det går fint å fryse ostekaker. Kaker som ikke er bakt (med knust kjeks i bunnen) kan kanskje bli litt bløt i bunnen etter opptining. Bakte ostekaker går også fint å fryse.
Hei,
Jeg sliter med at siden på kaken blir stygg og tagget når jeg skjærer ut kaken. Har du noen tips til hvordan det gjøres for å få et jevnt og pent resultat?
Trikset er å bruke en varm, skarp kniv (uten tagger). Sett kniven i en kanne med varmt vann, tørk av vannet og press så kniven mot kanten mens du drar rundt. Da får du glatt fin kant.
Når legger du jordbærene som pynt på toppen. Hvordan få dem til å ligge fint og i mønster? Når jeg prøvde bare «fløt» de rundt og ville ligge slik jeg plasserte dem..
Hei Ellen. Trikset er å ikke helle på så mye gele. Som du ser på bildet dekker ikke geleen bærene. Da vil de ikke flyte opp.
Denne ser så utrolig god ut, så den skal jeg lage ikveld. 🙂 Hvordan får du jordbærene til å ligge pent år du heller over gelén, eller plasserer du jordbæra etter geleen er helt på toppen? Gleder meg til å smake på denne imorgen😀
Legg på jordbær, hell på bare halvparten av geleen. Da unngår du at de flyter opp. Lykke til!
Bakte denne til gjengen på jobb og den ble helt super. Enkelte hevdet det var den beste ostekaka de hadde smakt noensinne. Tusen takk for super oppskrift! 😊
Så hyggelig å høre!
Hei!
Hvordan får jeg kaken så glatt rundt når jeg tar den ut av springform?
Du drar en kniv langs kanten. Dypp den gjerne i varmt vann først.