Pinse står for døra og det skal bli varmt og godt i store deler av landet. Det fortjener noe friskt og godt. Desserten tar kanskje ikke mer enn ti minutter å lage. Hell den i en pose og putt den i fryseren, og du har du noe godt i vente i flere dager fremover.
Min enkle ananas-is er laget med most ananas og litt sukker, thats it. Den er ikke like glatt som en sorbet, ikke så kornete som en granite, men noe der i mellom. Den kan minne om soft-is i konsistens, men isen har tekstur. Det syntes jeg bare er godt.
For, dette er jo i bunn og grunn bare en ananas som er blitt gjort om til frossen dessert. Den skjæres i biter, moses i en blender, blandes med litt sukkerlake, så legges den i flatt i en fryser. Brekk av biter og kjør sammen med en stavmikser og server i kalde glass når du måtte ønske.
Fikk du lyst til å lage granite? Jeg har både en med sitron og en med rabarbra
For å få frem den gode ananassmaken, og for å få en fin konsistens, bruker jeg litt sukkerlake. Det er valgfritt, men gjør den til mer til dessert etter min mening. Laken lages enkelt ved å veie opp 50 gram sukker og blande med 1/2 dl kokende vann. Røres til sukkeret er oppløst. Du kan godt tilsette litt sitron- eller limesaft også, men det hadde ikke jeg.
Ingredienser
Fremgangsmåte
Skjær ananas
Skjær frisk ananas i biter.Lag sukkerlake
Hell en halv dl kokende vann over 50 g sukker. Rør til alt er oppløst.Blend
Ha ananasbiter og sukkerlake i en blender. Kjør til alt er glatt.Frys blandingen
Hell blandingen i en pose. Legg posen på en fjøl eller lignende. Legg i fryseren i 2-3 timer.2-3 timerLag krem
Brekk av biter og legg i en beholder. Kjør sammen med en stavmikser til en glatt "krem".Server
Server isen i kalde glass når du ønsker.








