En klassiker!
Firkløverkake…åh så utrrrrolig godt! Denne kaka har fulgt meg i mange, mange år, og er en fantastisk deilig kake. Bunnen er luftig, toppingen sjokoladegod og karamellaktig med biter av hasselnøtter. En av krem.no’s mest populære kaker.
Ingredienser
Bunn
Sjokolade/karamellkrem
Fremgangsmåte
Bunn
Lag eggedosis
Pisk eggedosis av egg og sukker.Bruk romtempererte eggSmelt ingredienser
Smelt sjokolade, smør og kaffe sammen i mikroovn/ evt. over vannbad.Bland deig
Blandingen vendes inn i eggedosisen vekselsvis med siktet hvetemel og bakepulver.Stek kake
Helles i smurt springform (ca.22-24 cm).Stek ved 180 grader i ca. 45 minutter
Sjokolade/karamellkrem
Kok karamellkrem
Kok sukker, fløte, margarin og firkløver til en tykk saus (ca. 10 minutter). Pass på å røre hele tiden.Tips mot sukker
Om du ønsker, del bunnen i to og legg på et lag med karamellkrem. Hell resten over på toppen.For å forhindre sukkerkorn kan du tilsette sjokoladen sammen med sukkeret og fløten helt i starten.









Bra blogg, Elin!
Det er Magne fra VG her. I dag har jeg valgt innlegget ditt som dagens anbefaling på Lesernes VG, du finner det nederst på forsiden til http://vg.no
Er det andre som skriver en god blogg og vil ha mange nye lesere, ikke nøl med å sende en epost til meg på magnea |a| vg.no
Utoolig..deeeilig <3 😀
Takk Magne! Velkommen alle VG-netts lesere. Håper dere finner noe krem-godt på siden min! Helt enig med deg, Anne Kat 🙂
Går det an å bruke annen sjokolade enn firkløver? Er allergisk mot nøtter
Hei Margrethe. Ja, her er det fritt frem – melkesjokolade funker helt fint.
Takk for oppskrift.
Var knall god og lett og lage
Du kan bytte ut firkløver med mørk kokesjokolade ☺Det blir veldig godt!
Har bakt denne mange mange ganger, alltid like poppulær, men bruker å dele bunnen i to å ha vaniljekrem imellom; KJEMPEGODT! <3
Helt enig! Her er oppskrift på vaniljekrem for dere som ønsker det
http://www.krem.no/grunnoppskrifter.html
Har dy fylt krem i krumkaka?
Krem i krumkake smaker fortreffelig 🙂
så god kake
Jeg er enig 🙂
Nå er jeg i gang med å bake denne kaken etter ønske fra min mann som fant oppskriften/anbefalingen på vg. Har aldrig bakt den før men så langt har det gått bra. Gleder oss til å smake på den senere idag 🙂
Alltid spennende med oppskrifter man aldri har laget før. Håper det gikk fint og at den smakte bra 🙂
Desverre ble den ikke så høy som på ditt bilde, men så er jeg heller ikke proff som deg 😉 Uansett kjempegod!
Det gleder meg å høre at du likte den, så gjør det jo ikke så mye at den ikke fikk høyden 🙂
Jeg skal bake denne kaken men lurerpå hvilken rille ( høyde ) i steikovnen den skal stekes på?
Det står ikke i oppskriften.
Hei Solveig! Du kan sette den på midterste rille. Dersom ikke annet står, kan du gå ut i fra at alle kaker steker på midterste rille 🙂
Hei! Har laga denne i dag med eggekremen inni. Skal spise den i morra, men lurer på en ting, om man åpner ovnen under steking, faller den da på midten? Det skjedde, den var megahøy, så åpnet jeg for å legge et papir over da den ble litt mørk, og da fallt den sammen….. kjedelig når den ser ut som en vulkan…. Man den er sikkert veldig god!
Hei Anne Hilde. Dette er en ganske så luftig bunn, noe som betyr at den kan falle sammen dersom man åpner ovnen for tidlig. Det var jo synd! Du er sikkert ferdig med å lage kaka nå, men et tips er å enten skjære til bunnen, slik at den ikke ser ut som en vulkan, eller legge den øverste delen opp ned, slik at du får krateret midt inni kaka. Hvis du skjønner hva jeg mener? 🙂 Håper det blir en hyggelig kakestund i morgen uansett!
Jeg gjorde det, snudde alt opp ned, så den ser ok ut, kommer nok til å smake supergodt, pst…. jeg har bursdag i morgen 😉 Men skal firkløverkremen bare koke 10 min? Følte den var så flytende… Takk for tips!!
Kremen skal koke til den er passe tykk…så enkelt og så vanskelig. Noen koker på max effekt, mens andre småkoker, derfor er det ikke lett å anslå tiden det tar. Den skal ikke bli stiv som karamell, ei heller være alt fro rennende. Denne kremen smaker uansett helt utrolig godt (etter min mening) – så får det ikke hjelpe om den ble litt ekstra rennende. Hurra for deg Anne Hilde – gratulerer med dagen i morgen!
Tusen takk! Kaka ble kjempegod den, den forsvant som dugg for sola!
Så bra! Håper dagen har vært god 😉
Er dette ei kake som er absolutt best den dagen den blir laga? Eller kan den lagast dagen før (med tanke på fredagskake til jobben), og kan den evt frysast?
Elna, denne kaka smaker absolutt best sammen dag, men går fint an å lages dagen i forveg. Den egner seg ikke særlig til å fryses.
I VG 15. august er smøret utelatt i oppskriften!
Gjett om jeg vet det…har snakket med flere på telefon som har stått midt i baksten og ikke visst hva de skulle gjøre. Skrekkelig ergerlig, men ikke noe jeg får gjort noe med dessverre. Håper de aller fleste har funnet de 135 gram med smør som trengs 🙂
Skal glasuren avkjøles før den tas på?
Og jeg har nå kokt «karamellen» og tilsatt sjokoladen. Men hvordan får jeg det væsken som flyter rundt til å blande seg med sjokoladen???:0
Jeg er redd karamellsausen din har skilt seg, Christine. Den vil ikke gå sammen igjen…neste gang kan du prøve å ha i sjokoladen litt tidligere i kokeprosessen. Da unngår du at den skiller seg. Lykke til!