REKLAME. Wilfa ProBaker har oppgradert! Nå får du maskinen med timer, og vil du kjøpe den nå får du kr. 2000 i rabatt ved å bruke rabattkoden Probaker T som varer til og med 10. desember. Rabattkoden er altså:
ProbakerT
Jeg har hatt den i hus noen uker allerede og er veldig, veldig fornøyd. Det ble en liten aha-opplevelse å ta tiden på hvor lang tid jeg bruker på å bake for eksempel den vanlige bolledeigen min. Det gikk raskere enn hva jeg hadde trodd, haha (Klokken stoppen på litt over tretten minutter). Vil du teste ut brødene jeg bakte i denne knallfine maskinen (brukte bare litt over åtte minutter!), skroll deg helt ned på siden.
Wilfa skriver dette om den nye maskinen:
PROBAKER TIMER KJØKKENMASKIN
Den testvinnende kjøkkenmaskinen Probaker er videreutviklet og vi kan presentere Probaker Timer. Den nye timerfunksjonen gjør det enkelt å ha full kontroll på bakeprosessen. Probaker Timer leverer optimale bakeresultater for den kompromissløse bakeren. Det tok 5 års utvikling sammen med det norske bakelandslaget for å finne de beste løsningene. Det resulterte i en kjøkkenmaskin med høy kapasitet, unikt eltesystem og tilbehør, samt en stillegående maskin som står stødig.
Timerfunksjon
Den nye funksjonen inkluderer både innebygd stoppeklokke og nedtelling.
Dobbeltvirkende eltesystem
Med sitt dobbeltvirkende eltesystem, hvor både bollen og kroken roterer samtidig, får du det beste elteresultatet og med lett tilgang til bollen for å tilsette ingredienser.
Kapasitet
Den store bollen på 7 liter har kapasitet på opptil 5 kg deig. Du kan like enkelt lage store porsjoner som små.
Hastighetsinnstillinger
Med 20 hastighetsinnstillinger har du alltid kontroll over bakingen og kan finne den beste hastigheten for oppskriften din.
10 års motorgaranti
Unik eltekrok
Den unike eltekroken er optimalisert for å utvikle gluten i deigen effektivt, og den har minimal avstand til bollen for å sikre at du får alle ingrediensene eltet uten at deigen klatrer på kroken.
Unike doble visper
De unike doble vispene sørger for at du får lett og luftig krem, marengs og andre lettere ingredienser du vil lage. Probaker Timer kommer også med sprutdeksel, samt en smart beskytter for søl når man visper sammen ingredienser.
Flexivisp
Vår Flexivisp har avtakbare silikonkanter for å skrape alle ingrediensene langs kanten og blande kaker og annen røre.
Stødig
Med de tunge komponentene plassert lavt i enheten, har vi klart å få Probaker Timer til å stå helt stille selv under maksimal kapasitet.
Probaker Timer er virkelig den beste bakemaskinen for bakeentusiasten. Den er ikke for alle – den er for deg!
Det som følger med kjøkkenmaskinen:
Ingredienser
Bløtlegging
Etter bløtlegging
Fremgangsmåte
Brød med solsikkekjerner (61% grovt)
Bløtlegging av grove ingredienser
Start med å veie opp det grove melet og solsikkekjerner. Ha det i bakebollen og kjør sammen med 1 liter vann. Pass på at alt melet blir bløtt. Skrap opp fra bunnen, eller bruk hendene til å blande alt sammen. La stå på benken i ca. en time.Tilsett mel, gjær og vann
Vei/mål opp vann, hvetemel, salt og gjær. Tilsett alt i bakebollen bortsett fra salt. Elt på hastighet 50-60 i ca. 6 minutter. Tilsett saltet etter ca. 5 minutter elting. Juster med mer væske om deigen er for fast.Elt videre
Skru opp hastigheten til 80 og elt ca. 1.5 minutt. Ta en glutentest. Pass på at deigen ikke blir for varm, den er perfekt rundt 26 grader. Dersom deigen blir varmere stopper du eltingen.Første heving
Dekk til bakebollen med et klede eller pakk inn i plast og la stå på benken enda en time.Forming av brød
Del deigen i 3 like store deler på ca. 1 kg dersom du bruker 2 liters former. Jeg brukte 3 liters former og delte deigen i 2 (ca. 1.6 kg per emne). Form store boller og la de ligge under et håndkle. Ta den første bollen og form til brød, slå opp brødene ved å banke deigen flat og klemme den sammen. Sørg for at skjøten blir på undersiden når brødet legges i formen.Etterheving
La brødene etterheve i ca. 45 minutter. Pensle eller spray litt vann på overflaten. Bruk en skarp kniv eller barberblad til å lage dype snitt i hvert brød.Steking
Sett ovnen på 280 grader. Sett en langpanne i bunnen av ovnen. Sett brødene inn ett hakk ned fra midten. Hell 1-2 dl kokende vann i langpanna og lukk ovnsdøra raskt. Etter 5 minutter, ta ut langpanna og skru ned temperaturen til ca. 230 grader. Stek i 30-40 minutter, eller til innvendig temperatur på brødet er 96-98 grader.280°C først, deretter 230°C. Steketid 30-40 minutter.Avkjøling
Avkjøl brødene på rist. Ta de gjerne raskt ut av formene. Skjær i skiver etter avkjøling og frys ned for å bevare ferskhet.

















Så spennende! Vurderer å bytte kjøkkenmaskin, siden jeg sliter med at ballongvispen i den jeg har nå, ikke klarer å få med alt langs kanten av bollen om jeg skal piske smør og sukker hvitt, for eksempel. Fungerer denne bra på det??
Denne bollen er vid, og pisker best luft inn i massen på styrke mellom 50- 70. Når det er sagt, hvis du skal piske smør og sukker hvitt skal du aldri bruke vispene. Det er det GRIND som fungerer best til, og til denne maskinen følger det med en grind med vinger, det vil si, den fungerer som en slikkepott langs kanten. Veldig fin!
Da lærte jeg noe nytt, tusen takk!!
Har du erfaring med å bruke denne til små mengder? Feks deiger med melmengde ca 500 g, eller pisking av 1-2 dl fløte. Bollen er kanskje for vid til det? Har i dag 2 maskiner og bruker dem til ulike ting, men skulle gjerne klart meg med 1.
Jeg lager mest deiger med 500 g mel, det fungerer veldig bra. 1-2 dl fløte er svært lite, da ville jeg heller brukt en håndmikser (også den fra Wilfa)
Er veldig fornøyd med min Pro Baker, men sliter når jeg skal lage marengs. Den blir liksom ikke «stiv» nok. Hadde en maskin med ballongvisp før, der ble det alltid vellykket. Noen tips?
(Bruker god oppskrift (din). Har brukt den i mange år og fått det til før. Rent utstyr etc..)
Hvilken hastighet pisker du på? For eggedosis og marengs pisker den best på hastighet mellom 50-70.
Usikker, men det skal jeg være nøye på nå! Takk for tips