Støtt Krem.no — bidra til at alle oppskrifter forblir gratis! Støtt Krem.no! Vipps kr 49,– til 509685

Lussekattboller dyppet i sukker

5 basert på 5 vurderinger

Saftige lussekattboller med vaniljefyll, dyppet i smør og sukker for en ekstra luksus. Perfekt til Lucia og holder seg myke lenge.

Antall ca. 40-50 stk
Elin Krem.no

 
Det er snart Lucia og her får du min beste lussekatt-oppskrift (tangzhong). Denne gang har jeg gitt deigen et smørfyll med vaniljesmak, samt smurt på smør og dyppet i sukker etter steking. For en luksus! Vil du se hvordan jeg har fått til denne fasongen? Se bildene lenger ned på siden.
Det er fritt frem for å lage disse på den klassiske måten (uten tangzhong), som julekatter (uten safransmak) eller med et marsipanfyll. 
Deigen er fantastisk, men kan sikker bli litt i mykeste laget for noen. Blir den for myk for deg anbefaler jeg deg å sette deigen en time eller to i kjøleskapet før du baker ut. Da blir den fastere.
Sørg for at smørfyllet er supermykt, sånn at det er lett å smøre ut. Jeg delte deigen i to og fikk 24 lussekattboller av halve deigne. Resten av lagde jeg til en flettet kringle. Du kan selvfølgelig lage litt større boller (mine veide mellom 45 og 55 gram) men lager du dem som jeg har gjort her gir denne deigen her totalt rundt 4 brett.
Tangzhongdeigen gjør at disse bollene holder seg myke, saftige og gode leeenge. Bak dem gjerne dagen før de skal spises. Pakk bollene inn i plast og oppbevar på benken.
Vil du heve deigen over natten og bake ut på morgenen, eller bake ut og la de stå i kjøleskapet over natten? Bruk bare halvparten av gjærmengden. Ta platene ut og la heve på benken eller over en oppvaskkum med varmt vann en times tid før de stekes som vanlig.

Ingredienser

Jevning

Deig

Fyll

Fremgangsmåte

  1. Lag jevning

    Lag først en jevning av mel og væske. Varm den så den tykner (til ca. 65 grader). Rør inn safran. Avkjøl til romtemperatur.
  2. Bland deig

    Bland jevning pluss resten av ingrediensene i bakebollen, bortsett fra smøret. Du kan bare smuldre gjær rett i bollen, behøver ikke røres ut i væske.
  3. Tilsett smør

    Vei opp smør og kutt i terninger. Tilsettes når deigen har eltet 7-10 minutter.
  4. Elt deig

    Deigen eltes godt totalt ca. 15-20 minutter. Sett opp farten siste 5 min. For å vite når du har eltet og knadd nok – ta en liten deigkule og dra den mellom fingrene. Når du kan dra ut en tynn, gjennomsiktig hinne er den ferdig eltet. Hvis den revner og virker «kort» når du drar i den, elt deigen videre.
  5. Modning

    Sett deigen til modning i ca. 1 time. (Pakk bakebollen inn i en pose). Sett den gjerne kjølig.
  6. Kjevling og fylling

    Kjevle deigen ut til et rektangel, ca. 70 x 50-60 cm. Smør på fyllet og brett deigen i et treslag: Først en del inn mot midten, deretter brettes andre del av deigen over. Del deigen i to, legg ene delen i kjøleskapet mens du jobber med den første delen av deigen.
  7. Forming

    Kjevle sånn at deigen blir ca. 20 cm i høyde. Lag strimler på ca. 1.5 cm. Hvert deigstykke skal veie mellom 45-55 gram. Form strimlene som vist på bildene under.
  8. Heving

    Settes til heving ca. 35-45 minutter.
    Spray gjerne med vann for å holde dem fuktige.
  9. Steking

    Stekes på 220 grader (over/undervarme) eller 215 grader varmluft i 10-15 minutter.
  10. Etter steking

    Med det samme de kommer ut av ovnen, pensle bollene med smeltet smør og dypp i sukker.

Vurder oppskriften

Har du prøvd denne oppskriften? Gi den en vurdering!

Kommentarer 8

Å
Åse Eikje

Nydelige lussekatter🤩
Skal jeg pensle med smør og dyppe i sukker før frysing? Eller kan det gjøres med oppting?

Elin Krem.no

Jeg tror det beste er å gjøre det etter tining! Sukkeret vil trolig smelte noe under frysing.

A
Airfryer oppskrifter

Veldig god oppskrift! Jeg vil definitivt anbefale denne til andre. Takk for delingen!
Mvh Simon

T
Therese

Beste lussekattene vi har laget!!!

J
Julia Danielsen

Det står i oppskriften at dersom man vil lage halv deig skal man bruke oppskriften det er lenket til, men målene er samme etter hva jeg kan se?:-) Blir dette altså rundt 30 stk.?

Elin Krem.no

Siden jeg har lenket til har oppskrift på hel og halv porsjon av denne deigen. Jeg ser jeg har skrevet ca. 30 lussekatter, og 40-50 lussekattboller, og det er fordi lussekattbollene dyppet i sukker er laget såpass små, mens de vanlige lussekattene er større.

L
Lise Henriksen

Tusen takk for at du delte oppskrift❤️
De ble supergode.🤩👌
Jeg stekte på varmluft i ca 10 min
Hos meg smeltet fyllet utover bakebrettet.
Hvordan kan jeg unngå d?

Elin Krem.no

Brukte du maisenna i fyllet? Det er ikke til å unngå at noe av fyllet flyter ut.

Legg igjen en kommentar

Logg inn eller opprett konto for å kommentere, eller fyll inn navn og e-post nedenfor.