Din handlekurv er tom.

Lemon bars (sitronruter)
Lemon bars (eller sitronruter på norsk)- en godsak for sitronelskere!
Jeg har fine følgere, og en av dem heter Cecilie. I april sendte hun meg en melding – om ikke jeg kunne lage lemon bars? Etter mye googling for å finne den beste oppskriften – her er de endelig! Og FOR en god kake! Tusen takk for tips, Cecilie!
Det er på ingen måte min oppskrift, den originale finner du her, men som vanlig har jeg vridd litt på den og tilpasset den norsk gane, ettersom amerikanske oppskrifter ofte har rare ingredienser og er alt for søte. Både bunn og fyll er derfor litt annerledes enn originalen. Jeg fant oppskriften blant en stor kåring av hvilke av lemon bars som var best, og nei, dette er ikke vinneren. Jeg valgte den som kom nest øverst, men som var enklere og minst like god som vinneren. Vil du se alle de forskjellige oppskriftene finner du de her.
Det er en liten oppskrift, og krever en litt mindre form. Jeg brukte en firkantet terteform med løs bunn (20 x 20 cm). Hvis du ikke har det kan du bruke en liten springform ca. 18-22 cm. Som du vil se av bildene på fremgangsmåte, valgte jeg å vente med å skjære av overflødig mørdeig til etter at terten var avkjølt. Det var fordi jeg var usikker på hvor mye plass fyllet trengte. Det går helt fint å bare ta bort overflødig deig FØR steking av paiskallet.
Vil du lage en litt større sitronterte av oppskriften? Doble oppskriftene på både mørdeig og fyll og bruk en springform/ paiform på 25-27 cm.
Jeg lot terten stå natten over før jeg kuttet den opp, men den setter seg på få timer.
Lemon bars (16 ruter)
Mørdeig:
150 g hvetemel
100 g smør/ margarin
50 g melis
2 ss vann
Bruk romtempererte ingredienser, kna deigen sammen og legg den kjølig en halv time.
Fyll:
3 egg
175 g sukker
2 ss hvetemel (ca. 24 g)
1 dl sitronsaft (2-3 stitroner)
revet skall av 1 sitron
Slik gjør du:
1. Forstek paiskallet ved enten å klemme mørdeigen ut i formen, eller kjevle den ut og legge den over i formen. Sørg for å tette alle hull, prikk deigen lett i bunnen og og legg i et bakepapir eller en gladpack-plast av god kvalitet. Hell på erter, ris eller lignende og sett inn midt i ovnen på ca. 180 grader over/undervarme – 175 grader varmluft. Stek i rundt 20 minutter. Fjern erter/ ris og stek videre i ca. 10-15 minutter.
2. Rør sammen egg og sukker med en håndvisp. Tilsett hvetemel og rør ut evt klumper. Tilsett sitronsaft og revet skall (jeg har gjort det i en litt annen rekkefølge på bildene, er ikke så farlig hvordan du gjør det, bare alt blir godt blandet)
3. Hell eggemassen i det varme mørdeigsskallet (det enkleste er å helle det i mens det står i ovnen). Skru ned ovnen til 160 grader. La stå til massen har såvidt stivnet. Det tar rundt 10-12 min med varmluft, litt lenger på over/undervarme.
4. Sett kjølig i noen timer eller til dagen etter.
5. Del opp i firkanter etter ønske, dryss gjerne på litt melis før servering.

Mørdeigen har hvilt i kjøleskap og er klar til kjevling. Bruker erter om og om igjen til dette formålet.

Hell fyllet rett i det varme paiskallet. Sett tilbake i ovnen (det enkleste er å helle i mens den står i ovnen)

Skru ned temperaturen til ca. 160 grader og la stå til den stivner. I min ovn med varmluft tok det ca. 10 minutter